+

Vysoký krvný tlak

Keď máte vysoký krvný tlak

Artériovú hypertenziu, resp. vysoký krvný tlak majú až dva milióny ľudí na Slovensku a približne štvrtina z nich o tom ani nevie. Práve preto je toto ochorenie také zradné. Vysoký krvný tlak vzniká ako dôsledok zužovania alebo tuhnutia ciev. Srdce pri vysokom tlaku vytláča krv do užšieho priestoru, čím sa viac namáha. Sila, ktorú srdce vynakladá na prečerpávanie krvi v tepnách, sa nazýva tlak krvi. Tlak krvi býva označovaný pomocou dvoch čísel.

Normálny tlak krvi u zdravých dospelých osôb je 120/80 mmHg bez ohľadu na vek a pohlavie. Za problém treba považovať, keď vám doma alebo u lekára opakovane namerajú tzv. systolický tlak vyšší ako 140 mmHg a tzv. diastolický tlak vyšší ako 90 mmHg (t.j. tlak vyšší ako 140/90 mmHg).

Čomu treba zabrániť

Neliečený, alebo nedostatočne liečený vysoký krvný tlak poškodzuje krvné cievy, srdce a ďalšie orgány (mozog, oči, obličky). Pri hypertenzii je tlak pôsobiaci na vnútornú stranu tepny príliš vysoký, čo môže viesť k narušeniu alebo poškodeniu ciev v tele človeka. Môže dôjsť k zhoršeniu poškodenia ciev, ktoré sa nazýva ateroskleróza  – inak povedané aj kôrnatenie ciev.

Ateroskleróza a zmeny stavby tepien, ktoré hypertenzia urýchľuje, môžu potom viesť k prasknutiu tepny a krvácaniu. Podľa toho, kde v tele k tomuto stavu dôjde, sa táto situácia môže skončiť napríklad smrteľným srdcovým infarktom  alebo cievnou mozgovou príhodou .

Dlhodobá práca srdca pri zvýšenom krvnom tlaku môže viesť v každom veku aj k závažnému poškodeniu srdca ako pumpy – k vzniku srdcového zlyhávania .

Čo treba robiť

Ak si opakovane nameriate zvýšené hodnoty krvného tlaku, navštívte svojho lekára. Dodržiavajte liečbu, ktorú vám naordinuje. Tá závisí nielen od výšky nameraných hodnôt vášho krvného tlaku, ale aj od  pridružených ochorení či iných užívaných liekov. Ak to bude potrebné, lekár vás odošle k internistovi.

Pri nízkom kardiovaskulárnom riziku a nie príliš vysokých hodnotách tlaku môže lekár určiť, že ešte lieky nepotrebujete, aj tak však treba aktívne pracovať na tom, aby ste svoj tlak udržiavali pod kontrolou:

  • pravidelne sa hýbte – venujte sa veľa chôdzi, plávaniu, bicyklovaniu a iným vytrvalostným športom,
  • skončite s fajčením a obmedzte pitie alkoholu,
  • udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť a upravte svoju stravu tak, aby ste znížili príjem soli a zachovali pestrosť stravy, na zníženie tlaku môžete skúsiť zaradiť do jedálnička napr. viac cesnaku, cvikly či špenátu,
  • vaše telo si potrebuje oddýchnuť od neustáleho príjmu potravy, stanovte si ideálne 8-hodinové časové okno, keď budete jesť, a zvyšný čas obmedzte príjem kalórií,
  • pracujte na tom, aby ste si zachovali vnútornú pohodu, snažte sa vyhnúť stresu a v prípade úzkostných stavov vyhľadajte pomoc odborníkov.

Pamätajte: Liečba artériovej hypertenzie je doživotná liečba.

Linka pre zdravie od zdravotnej poisťovne Dôvera

0850 850 888

Využite telefonické poradenstvo o cukrovke, vysokom krvnom tlaku, srdcovom zlyhávaní a obezite. Služba je bezplatná, platí sa len cena hovoru. Viac informácií o nej nájdete aj na stránke Dôvery.


Skontrolujte si, ako na tom ste

Krvný tlak
ideálny
do 120/80
zvýšený
130/85
vysoký
140/90 a viac
LDL cholesterol
ideálny
do 3,0 mmol/L
zvýšený
3,0 až 3,5 mmol/L
vysoký
3,5 mmol/L a viac
BMI
ideálny
18,5 až 25 kg/m2
zvýšený
25 až 30 kg/m2
vysoký
viac ako 30 kg/m2

Rozprávame sa s odborníkmi

V našej iniciatíve chceme vytvoriť priestor, v ktorom dávame slovo odborníkom. Sme radi, že sa pod myšlienku Zdravie máš len jedno podpisujú renomovaní lekári – špecialisti na civilizačné ochorenia, poprední analytici aj ďalší odborníci. Prečítajte si rozhovory a články na témy, ktoré sa možno týkajú práve vášho zdravotného stavu.

MUDr. Adriana Ilavská: Želáme si, aby pacienti s cukrovkou s nami spolupracovali čo najviac
Cukrovka je ochorenie, ktoré postihuje pacienta od hlavy po päty a dokáže prevrátiť jeho život aj život ľudí oko...
MUDr. Anna Vachulová: Pri liečbe vysokého tlaku hráme o čas
Artériová hypertenzia alebo ľudovo povedané vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré nebolí. Na Slovensku sa štatisticky...
MUDr. Ľubomíra Fábryová: Obezita je závažná choroba
Približne dve tretiny dospelej slovenskej populácie trpia nadhmotnosťou a jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch ž...