+

Vysoký cholesterol

Keď máte vysoký cholesterol

Predpokladá sa, že minimálne jedna tretina Slovákov má zvýšené hladiny cholesterolu a trpí tzv. hypercholesterolémiou. Cholesterol je, zjednodušene povedané, tuk, ktorého častice putujú krvou po celom tele a sú nevyhnutnou súčasťou všetkých ľudských buniek.

Cholesterol sa delí na 2 druhy – „zlý“ LDL cholesterol a „dobrý“ HDL cholesterol. Zatiaľ čo „dobrý“ HDL cholesterol plní v organizme protizápalovú a antioxidačnú funkciu a je potrebný pri tvorbe niektorých hormónov v tele, vysoká hladina „zlého“ LDL cholesterolu predstavuje najzávažnejší rizikový faktor srdcovocievnych chorôb. Zvýšený cholesterol človek necíti, tento stav nebolí a v mladšom veku sa ani nijako neprejavuje. Ak vám však lekár po odbere krvi oznámi, že máte zvýšený cholesterol, mali by ste okamžite spozornieť. Pri hodnote LDL cholesterolu nad 3,0 mmol/L už hrozí reálne kardiovaskulárne riziko.

Čomu treba zabrániť

Vysoké hladiny LDL cholesterolu sú najčastejšou príčinou tvorby usadenín v cievach, čím dochádza k ich zúženiu a blokovaniu prietoku krvi. Tento stav sa nazýva ateroskleróza .

Ide o vážne ochorenie, ktoré môže mať za následok smrteľný srdcový infarkt či cievnu mozgovú príhodu .

Dlhodobé pumpovanie krvi proti zvýšenému krvnému tlaku v tepnách môže viesť vo vyššom veku aj k závažnému ochoreniu srdcového zlyhávania .

Zvyšovanie hladiny LDL cholesterolu v krvi a veľmi často aj znižovanie hladiny tzv. „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi má na svedomí vo veľkej miere fajčenie. Ak máte problém s cholesterolom, tento zlozvyk by ste mali čo najskôr opustiť.

Čo treba robiť

Už zníženie hladiny LDL cholesterolu o 1 mmol/L znamená pre pacienta zníženie rizika vzniku mŕtvice či infarktu o 23 %. Každé ďalšie zníženie LDL cholesterolu v prepočte mmol/L znamená pre pacienta dlhší, kvalitnejší život a zníženie rizika odvrátiteľného úmrtia.

Tento stav môžete dosiahnuť tak, že:

  • obmedzíte nezdravú, mastnú stravu a budete dbať o svoju hmotnosť,
  • budete sa venovať pravidelne aktívnemu pohybu a športu a prestanete fajčiť,
  • budete sa informovať na možnosť pravidelného meranie celého lipidového spektra a najmä „zlého“ LDL cholesterolu v krvi u svojho lekára
  • a ak už máte predpísanú liečbu, budete ju dodržiavať a pravidelne užívať podľa predpisu lekára.

Pamätajte: Liečba vysokého cholesterolu je doživotná liečba.


Skontrolujte si, ako na tom ste

Krvný tlak
ideálny
do 120/80
zvýšený
130/85
vysoký
140/90 a viac
LDL cholesterol
ideálny
do 3,0 mmol/L
zvýšený
3,0 až 3,5 mmol/L
vysoký
3,5 mmol/L a viac
BMI
ideálny
18,5 až 25 kg/m2
zvýšený
25 až 30 kg/m2
vysoký
viac ako 30 kg/m2

Rozprávame sa s odborníkmi

V našej iniciatíve chceme vytvoriť priestor, v ktorom dávame slovo odborníkom. Sme radi, že sa pod myšlienku Zdravie máš len jedno podpisujú renomovaní lekári – špecialisti na civilizačné ochorenia, poprední analytici aj ďalší odborníci. Prečítajte si rozhovory a články na témy, ktoré sa možno týkajú práve vášho zdravotného stavu.

MUDr. Adriana Ilavská: Želáme si, aby pacienti s cukrovkou s nami spolupracovali čo najviac
Cukrovka je ochorenie, ktoré postihuje pacienta od hlavy po päty a dokáže prevrátiť jeho život aj život ľudí oko...
MUDr. Anna Vachulová: Pri liečbe vysokého tlaku hráme o čas
Artériová hypertenzia alebo ľudovo povedané vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré nebolí. Na Slovensku sa štatisticky...
MUDr. Ľubomíra Fábryová: Obezita je závažná choroba
Približne dve tretiny dospelej slovenskej populácie trpia nadhmotnosťou a jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch ž...