+

Obezita a cukrovka

Keď ste obézni a/alebo vám zistili cukrovku

Približne dve tretiny dospelej slovenskej populácie majú nadhmotnosť a jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch žien trpí obezitou. Nadmerná telesná hmotnosť vystavuje ľudí celému radu zvýšených rizík chronických ochorení, závažných ochorení dôležitých orgánov aj psychickým problémom. Jedným zo závažných zdravotných problémov, ktoré môže obezita vyvolať, je cukrovka 2. typu. Ak je toto ochorenie nedostatočne liečené, vedie k ďalším rizikám vzniku ochorení srdca, môže viesť k amputácii dolných končatín, slepote alebo zlyhaniu obličiek s potrebou dialýzy. Obezitu ani cukrovku nie je dobré podceňovať. A ak sa vás týkajú oba tieto problémy súčasne, váš stav by ste mali brať vážne a zodpovedne o to viac. Dáta hovoria, že až 90 % diabetikov 2. typu má zároveň nadhmotnosť alebo obezitu.

Úroveň obezity resp. nadváhy sa všeobecne počíta na základe indexu telesnej hmotnosti, tzv. BMI (Body Mass Index). Počíta sa ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch.Ideálnu a zdravú váhu predstavujú hodnoty BMI od 18,5 do 25 kg/m2. Hodnoty BMI od 25 do 30 kg/m2 sú klasifikované všeobecne ako nadváha, kedy je treba zmeniť svoje stravovacie a pohybové návyky. Za obezitu sa považuje hodnota BMI vyššia ako 30 kg/m2. V tomto prípade môže ísť už o chronické ochorenie, ktoré je zdrojom mnohých ďalších ťažkostí a ktoré treba bezodkladne riešiť so svojím lekárom.

Príznaky skrytej cukrovky, o ktorej nemusíte vedieť, sú silný smäd, nadmerné močenie aj v noci, svrbenie tela, únava, malátnosť a strata hmotnosti. O tom, či máte problém, však v prvom rade vypovedá hodnota glykémie, teda hladina cukru, ktorú vám zistia lekári v krvi. Zdravá hodnota glykémie nalačno je 3,6 mmol/l až 5,6 mmol/l. Pokiaľ je vaša hodnota glykémie nalačno 7 mmol/l a vyššia, zverte sa do rúk lekárom a dodržiavajte liečbu, ktorú vám určia.

Čomu treba zabrániť

Faktom je, že ľudia s obezitou či nadváhou zomierajú na srdcovo-cievne ochorenia vo výrazne vyššej miere, než ľudia s primeranou hmotnosťou. K nadváhe sa často pridružujú ďalšie rizikové faktory, ako sú vysoký krvný tlak či vysoká hladina cholesterolu, ktoré zvyšujú riziko vzniku srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody . Obézni ľudia by mali počítať tiež s vyšším rizikom postupného zhoršovania práce srdca a vzniku srdcového zlyhávania .

Obezita so sebou prináša aj vyššie riziko ochorenia pľúc, pečene, žlčníka a obličiek, je faktorom pre vznik onkologických ochorení, gynekologických abnormalít a tiež osteoporózy.

Pri obezite môže dôjsť k častejšiemu vzniku ochorení srdca aj v súvislosti s neliečenou cukrovkou 2. typu . Práve obezita a nadváha je v Európe štatisticky zodpovedná za 80 % prípadov vzniku tohto typu cukrovky.

Ak máte cukrovku a fajčíte, ste vystavení výrazne väčšiemu riziku ochorenia srdca a ciev ako diabetici nefajčiari a ešte významnejšie v porovnaní s nediabetikmi nefajčiarmi. Pri fajčení akútne stúpa hladina cukru, inzulínu a tlaku krvi. Chronické fajčenie poškodzuje cievnu výstelku – endotel, čo vedie k zhoršeniu vnímavosti organizmu na inzulín – inzulínovej rezistencie a tým sa znovu zvyšuje hladina cukru. Ťažké kovy v cigarete – hlavne kadmium tiež zvyšujú výskyt diabetu.

Čo treba robiť

Medzi významné príčiny vzniku obezity patria hlavne nedostatočná fyzická aktivita, sedavý spôsob života, nesprávne, nezdravé a nepravidelné stravovanie, nedostatočný spánok či stres. To treba zmeniť. Schudnúť by rozhodne mali muži, ktorí majú obvod pása nad 101 cm a ženy s obvodom pása nad 88 cm, keďže práve u nich je riziko ochorenia srdca najvyššie.

Pri liečbe obezity a cukrovky je treba popri zodpovednom dodržiavaní odporúčaní lekárov pracovať na vytvorení nových, zdravších návykov:

  • namiesto výťahu choďte po schodoch, vystúpte o pár zastávok skôr a prejdite sa, venujte čo najviac času chôdzi,
  • nájdite si pravidelnú aeróbnu aktivitu, napr. bicyklovanie či plávanie,
  • minimalizujte čas trávený pred obrazovkami, skoncujte so sedavým spôsobom života,
  • urobte z fyzickej aktivity súčasť vášho každodenného života – ráta sa aj upratovanie či práca v záhrade,
  • dodržujte primeraný príjem vlákniny, zaraďte do svojho jedálnička čo najviac stredomorského typu stravy,
  • skončite úplne s „fast food“ jedlom,
  • pite vodu z vodovodu, skončite so sladenými nápojmi,
  • doprajte si veľa spánku,
  • skoncujte s cigaretami,
  • bojujte s nudou, stresom a venujte sa aj tvorivým aktivitám.
Image

Vstúpte do programu Dôvera pomáha diabetikom

Až 85 % liečby cukrovky máte vo svojich rukách. Lekári v spolupráci s poisťovňou Dôvera vás zadarmo
naučia, ako žiť lepší život aj s cukrovkou.

Ako poistenec a poistenkyňa Dôvery vďaka programu získate:

  • bezplatné vzdelávanie o cukrovke cez telefón,
  • bezplatné objednávanie k vybraným lekárom, ktorí majú prístup k najmodernejšej liečbe,
  • individuálny diétny plán od diabetológov zapojených do programu,
  • a veľa ďalších výhod.

O úspechu tejto už sedem rokov trvajúcej nadštandardnej starostlivosti o ľudí s cukrovkou hovoria aj jej
výsledky. Diabetici poistení v Dôvere majú väčšiu šancu žiť dlhšie, než diabetici poistení inde.

Vďaka programu sa za rok podarí zachrániť až dvesto ich životov.

Všetko o programe DôveraPomáha diabetikom nájdete na dovera.sk/cukrovka.


Skontrolujte si, ako na tom ste

Krvný tlak
ideálny
do 120/80
zvýšený
130/85
vysoký
140/90 a viac
LDL cholesterol
ideálny
do 3,0 mmol/L
zvýšený
3,0 až 3,5 mmol/L
vysoký
3,5 mmol/L a viac
BMI
ideálny
18,5 až 25 kg/m2
zvýšený
25 až 30 kg/m2
vysoký
viac ako 30 kg/m2

Rozprávame sa s odborníkmi

V našej iniciatíve chceme vytvoriť priestor, v ktorom dávame slovo odborníkom. Sme radi, že sa pod myšlienku Zdravie máš len jedno podpisujú renomovaní lekári – špecialisti na civilizačné ochorenia, poprední analytici aj ďalší odborníci. Prečítajte si rozhovory a články na témy, ktoré sa možno týkajú práve vášho zdravotného stavu.

MUDr. Adriana Ilavská: Želáme si, aby pacienti s cukrovkou s nami spolupracovali čo najviac
Cukrovka je ochorenie, ktoré postihuje pacienta od hlavy po päty a dokáže prevrátiť jeho život aj život ľudí oko...
MUDr. Anna Vachulová: Pri liečbe vysokého tlaku hráme o čas
Artériová hypertenzia alebo ľudovo povedané vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré nebolí. Na Slovensku sa štatisticky...
MUDr. Ľubomíra Fábryová: Obezita je závažná choroba
Približne dve tretiny dospelej slovenskej populácie trpia nadhmotnosťou a jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch ž...